●Pielęgnacja Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany, co przedłuża kwitnienie niektórych bylin (nachyłek, driakiew), a niektóre zmusza do ponownego kwitnienia (ostróżka, złocień, szałwia). Pamiętajmy również, że wysokie byliny wymagają podpór.
Sadzimy cebulowe Od połowy miesiąca przygotowujemy glebę dla cebulowych. Odchwaszczamy, wapnujemy, gdy jest zbyt kwaśna, nawozimy. Tulipany wymagają żyznej gleby o odczynie obojętnym. Przed sadzeniem zaleca się nawożenie fosforowe (5–8 dag/m2). Na tym samym miejscu można je sadzić nie częściej niż co 4 lata. Hiacynty lubią gleby lekkie, piaszczyste, lekko zasadowe, wilgotne. Lilie – gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, wilgotne, lekko kwaśne. W sierpniu można już sadzić narcyzy (co 10–15 cm) i szachownicę cesarską, a także szafirki i zimowity. Planując zakup i sadzenie lilii warto zajrzeć do sierpniowego „działkowca”, w którym pokazane są najciekawsze lilie (które nie przemarzną zimą), sposoby ich komponowania z innymi roślinami, a co najważniejsze zasady uprawy.
● Rozmnażamy kłączowe Sierpień to dobra pora na dzielenie kosaćców bródkowych i syberyjskich, bergenii, liliowców, funkii, trytomy. Do rozmnażania wybiera się młodsze części kłączy i dzieli tak aby każdy fragment miał przynajmniej jeden dobrze wykształcony pąk. Miejsca cięcia warto zabezpieczyć węglem drzewnym.
● Piwonie Pod koniec miesiąca dzielimy je i przesadzamy. Karpę rozcinamy na kilka części, tak aby każda miała co najmniej 3–5 pąków odnawiających.
● Rośliny do cienia Na każdej działce są miejsca z niedostatkiem światła. Często nie mamy pomysłu jak je ładnie zagospodarować i w konsekwencji siejemy tam trawę (która w takim miejscu nie będzie rosnąć!) albo „zapominamy” o nim. Tymczasem jest wiele ciekawych roślin, które doskonale sprawdzą się w takich warunkach. Poza znanym już barwinkiem, begonią, brunerą, paprocią i bergenią można posadzić tu modne żurawki, zawilce, orliki lub kopytnik. Zainteresowanych doborem roślin i pięknym zaaranżowaniem cienistych zakątków odsyłamy do sierpniowego „działkowca”.
● Wybieramy rośliny Sklepy ogrodnicze kuszą bogactwem roślin. Nie wszystkie nadają się jednak do posadzenia na działce, głównie ze względu na osiągane rozmiary i ekspansywność. Nie bez znaczenia jest też ich mrozoodporność. Aby uniknąć późniejszych kłopotów lub rozczarowania warto na zakupy udać się z wcześniej przygotowaną listą.
● Suszymy kwiaty Rośliny najlepiej utrwala się metodą zielarską – ścięte łodygi po oczyszczeniu wiąże się w nieduże pęczki i zawiesza w przewiewnym, suchym i ciemnym miejscu. Kwiaty, które łatwo zmieniają wygląd w czasie suszenia (marszczą się), jak piwonia lub róża, można utrwalać zasypując różnymi materiałami sypkimi. O różnych sposobach utrwalania piękna letnich kwiatów można przeczytać w sierpniowym „działkowcu”.
W SADZIE
● Cięcie jabłoni Od początku miesiącatniemy jesienne i zimowe odmiany jabłoni. Cięcie wykonujemy najpóźniej 3 tygodnie przed planowanym zbiorem. Usuwamy z koron nadmiar tegorocznych silnych pędów(wilków). Pędy wyrastające tuż obok jabłek skracamy nad 4–5 liściem. Dzięki temu do jabłek dotrze więcej światła przez co będą lepiej wybarwione i słodsze.
● Podpieranie gałęzi Trwa bardzo intensywny wzrost owoców przez co czasem konary nie wytrzymują obciążenia i łamią się (zwłaszcza u grusz i śliw). Aby temu zapobiec warto podeprzeć gałęzie, na których jest bardzo dużo owoców.
● Cięcie krzewów Po zbiorach owoców można prześwietlać porzeczki i agrest, a także maliny odmian letnich. U porzeczek i agrestu cięcie w tym terminie może zastąpić cięcie wczesnowiosenne. U malinwycinamy przy ziemi pędy, które już owocowały oraz nadmiar młodych pędów.
● Cięcie wiśni i czereśni Rozpoczynamy je po zebraniu owoców z drzew. O tej porze roku ryzyko zainfekowania roślin chorobami kory i drewna jest najmniejsze. Drzewa tniemy przy suchej i słonecznej pogodzie, zabezpieczając większe rany odpowiednimi preparatami. Więcej na temat cięcia można przeczytać w „Sztuce cięcia drzew i krzewów owocowych”, którą można zamówić pod tel. 22 101 34 34, cena tylko: 12,60 zł lub w sierpniowym wydaniu „działkowca”.
W WARZYWNIKU
● Poplony Zwalniane grządki sukcesywnie obsiewamy rzodkiewką, rzodkwią, rukolą lub wysadzamy rozsadę kalafiora, brokułu, kalarepy, kapusty pekińskiej na zbiór jesienny. Na niektórych zagonach warto wysiać rośliny na zielony nawóz (facelię, wykę, łubin, żyto, grykę).
● Pomidory W połowie sierpnia należy ogłowić odmiany wysoko rosnące. Uszczykuje się wierzchołki wzrostu pędów, pozostawiając 1–2 liście nad ostatnim dobrze rozwiniętym kwiatostanem. Systematycznie usuwa się wszystkie pędy pojawiające się w kątach liści.
● Pielęgnacja Wszystkie uprawy odchwaszczamy i podlewamy w miarę potrzeb. Po ulewnych deszczach wzruszamy międzyrzędzia aby gleba nie zaskorupiła się. Uprawy pod osłonami wietrzymy, nawozimy, podlewamy i w razie konieczności cieniujemy.
OCHRONA ROŚLIN
● Profilaktyka Systematycznie usuwamy opadłe, silnie porażone liście z sąsiedztwa drzew i krzewów owocowych oraz porażone resztki pozbiorcze warzyw. Ma to kolosalne znaczenie w ograniczaniu źródeł infekcji chorobami grzybowymi w tym i przyszłym sezonie wegetacyjnym.
● Śliwki „robaczywki” W końcu lipca i w pierwszej połowie sierpnia o zmroku latają motyle owocówki śliwkóweczki. Ich obecność można stwierdzić stosując pułapki feromonowe. Licznie odławiające się motyle są sygnałem do opryskania drzew (Calypso, Spin Tor).
● Czym pryskać Zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.