Lasek brzozowy
Lasek brzozowy
Nie zaśmiecamy Ogrodu
Nie zaśmiecamy Ogrodu
Pogoda w Ryni
.
Działkowiec
Działkowiec

Dla rowerzystów

W opisach tras podajemy przebieg szlaków położonych najbliżej Ryni i ich atrakcje.

 


ŚCIEŻKA ROWEROWA – TRASA LIWECKA

Rynia – Białobrzegi – Nieporęt – Białobrzegi – Rynia

Długość 18,5 km, oznakowanie trasy ZNAKI NIEBIESKIE

 

Jest to krótka łatwa i kameralna trasa dobra na rozgrzewkę i  dla początkujących , ściśle związana z wypoczynkiem nad wodą. Jej część nadwodna, prowadząca po wale, umożliwia dokładna obserwację Jeziora Zegrzyńskiego wraz z przeciwległym brzegiem, a w końcowym fragmencie także wyspy Euzebia i ujścia rzeki Rządza. Istotnym uzupełnieniem trasy i jednocześnie urozmaiceniem są fragmenty śródleśne wraz z pomnikowymi dębami szypułkowymi w Białobrzegach.
Zalecana dla rodzinnych, letnich wycieczek, których program winien zawierać odwiedziny Mini ZOO w Porcie Pilawa czy kąpiel (słoneczną i wodną) w rejonie zagospodarowanej plaży, powyżej Ryni.


ŚCIEŻKA ROWEROWA – SZLAK NIEPORĘCKI

Rynia – Siwek – Beniaminów – Dąbkowizna – Wólka Radzymińska – Izabelin – Zamostki Wołczyńskie – Lasy Dwernickie – wał wzdłuż Czarnej – ul. Graniczna, Klonowa, Przyszłość – os. Dębina – Lasy Nieporęckie – Nieporęt – Białobrzegi – Rynia

Długość 42,5 km; oznakowanie trasy ZNAKI ŻÓŁTE

 Szlak, chyba najbardziej dla naszego Ogrodu naturalny i dostępny.

Dzięki swemu krętemu przebiegowi, umożliwia poznanie wielu atrakcyjnych miejsc gminy Nieporęt. Kolejnym fragmentom trasy towarzyszy zmienność krajobrazu, dominują malownicze lasy i łąki, będące oprócz jeziora i kanału istotą topografii gminy.

Na odpoczynek proponujemy wyznaczyć rejon zabytkowego Fortu Beniaminów. Odkryty teren fortu pozwala dokładnie obejrzeć jego rzeźbę i przeznaczenie poszczególnych elementów, z których wyróżniają się koszary szyjowe. Półtora kilometra dalej przy szlaku rośnie wspaniały dąb „Jan Kazimierz”; nie wolno go przegapić , jak również szczególnej urody łąk porastających torfowiska południowej części gminy.

Będąc na rozstaju szlaków w Zamostkach Wólczyńskich, polecamy wydłużyć nieco wyprawę i dotrzeć do pomnika Strzelców Kaniowskich, upamiętniającego epizod wojny polsko – bolszewickiej 1920 r.

Dla utrudzonych cyklistów polecamy skorzystanie z gastronomi ośrodka „Ranczo Bena”, znajdującego się poza szlakiem. Ostatni odcinek wyprawy możemy pokonać alternatywnie. Pogłębić naszą wiedze o Lasach Nieporęckich, przejeżdżając przez nie, bądź od osiedla Dębiny wybrać wariant Trasą Narwiańską.


ŚCIEŻKA ROWEROWA – SZLAK POŁUDNIOWY

PKP Legionowo – Wola Aleksandra – Nieporęt – Wólka Radzymińska – Zamostki Wólczyńskie – Kobiałka – Stanisławów Pierwszy – Michałów Grabina – Józefów – PKP Warszawa Choszczówka – Jabłonna – Rajszew – Chotomów – Legionowo

Długość 58, 7 km; oznakowanie trasy ZNAKI ZIELONE

Najdłuższy szlak rowerowy w powiecie, poprowadzony przez ciekawe zakątki dwóch południowych gmin (Nieporęt, Jabłonna) oraz ulicami Legionowa.

Posiada różnorodną nawierzchnię dróg, także z odcinkami wyboistymi lub piaszczystymi, trudnymi do pokonania. Trudności te warto pokonać, ponieważ zostaną zrekompensowane malowniczymi widokami oraz zapachem lasów i łąk.

Dwa punkty widokowe na szlaku zasługują na uwagę.

Z pierwszego – z wysokiej kładki dal pieszych nad Kanałem Żerańskim w Nieporęcie – warto obejrzeć położenie kanału i panoramę okolicy.

Z drugiego – z wysokiej wydmy na płd. od Józefowa w pobliżu pomnikowego dębu – warto nie tylko przyjrzeć się okolicy (widok to rzadki na Mazowszu), lecz również zastanowić się nad problemem zniknięcia wydm z horyzontu – w kierunku północno – zachodnim, aż do schroniska dla zwierząt.

Wspaniałe, wysokie od podstawy do 30 m wydmy, wzdłuż których jechaliśmy ostatnie prawie 3 km najzwyczajniej padły ofiarą urbanizacji, potrzebującej mas piasku.

Tę „wyrwę” w krajobrazie o rozmiarach 1700 x 350-500 m próbowano bezskutecznie załatać, przynajmniej częściowo stawami hodowlanymi.

Jeszcze kilkanaście lat temu na płd. i zach. od dwóch pomnikowych, trochę rachitycznych dębów, aż do drogi technologicznej (obok linii przesyłowej Wodociągu Północnego) usypane były groble, a do dziś wzdłuż drogi widoczne są elementy studzien nawadniających.

Zasadniczym punktem szlaku jest Jabłonna z zabytkowym zespołem pałacowo-parkowym z XVIII w.

Na szlaku warto również zobaczyć: przejście groblą między Beniaminówką a Samicą (za Nieporętem), pomnik poświęcony Strzelcom Kaniowskim w Zamostkach Wólczyńskich, rezerwat „Puszcza Słupecka”, okazałe drzewo pomnikowe – dąb szypułkowy, rosnący 500m na płd. od drogi 632, starodrzew sosnowo-dębowy w rezerwacie „Jabłonna” i pomniki poświęcone żołnierzom Armii Krajowej w Legionowie.

Zapasy energetyczne możemy uzupełnić wstępując do punktów gastronomicznych „Rancha Bena” w Puszczy Słupeckiej lub klubu „Dziki” w Choszczówce.

 


ŚCIEŻKA ROWEROWA – SZLAK WIELISZEWSKI

Wieliszew – Kwietniówka – Łajski – Uroczysko Poniatów – Olszewnica Stara – Uroczysko Bagno – PKP Janówek – Krubin – Łąki Krubińskie – Sikory – Topolina – Poddębie – Komornica – Wieliszew

Długość 45,7 km; oznakowanie trasy ZNAKI CZERWONE

Jest to reprezentacyjny szlak gminy, wiernie oddający topografię terenu oraz jego walory przyrodnicze i kulturowe. Ukazuje wyjątkowe piękno nadnarwiańskich łąk, zaciszne zakątki okolicznych lasów i pozostałości budownictwa obronnego Fortu Janówek.

Rozpoczyna bieg z okolic Urzędu Gminy w Wieliszewie w stronę Jeziora Kwietniówka, przy którym warto odwiedzić dawny Cmentarz Wieliszewski.

Następnie poprzez okolice zurbanizowane i otwarte wprowadza nas w północne fragmenty Lasów Legionowskich, nazywane Uroczyskiem Poniatów.

W uroczysku mamy do wyboru odcinek alternatywny szlaku – też czerwony, lecz pieszy, odsłaniający obiekty po tajemniczych pracach ziemnych i niewielkie wydmy śródlądowe; okazalsze spotkamy w Uroczysku Bagno.

W Janówku nie zapomnijmy dotrzeć do interesujących umocnień ceglano-ziemnego Fortu- IV. Po ominięciu Łowiska „Okoń”, będąc już na łąkach, należy zachować ostrożność przy „ukrytym” skręcie w lewo.

Tu należy odważnie sforsować rów i kierować się na charakterystyczne drzewo. Łąki Krubińskie kryją w sobie wiele tajemniczych zbiorników wodnych, obrośniętych drzewami; są oazą ciszy i spokoju o każdej porze roku.

Siła kontrastu tego pejzażu zachwyca mocniej w sytuacji, gdy jeszcze niedawno przebywaliśmy w aglomeracji miejskiej lub opuściliśmy „ruchliwą” drogę.

To naprawdę magiczny kawałek ziemi, i to nie tylko Powiatu Legionowskiego.
Kiedy go opuścimy, jazda staje się łatwiejsza, lecz wyobraźnia wciąż powraca do tych obrazów i chwil, gdy serce biło mocniej!

W końcu po zwiedzeniu zabudowy letniskowej kilku miejscowości docieramy do Wieliszewa, mając do pokonania błotniste brzegi miejscowego (zarastającego) jeziora lub… (wybrać zwiedzenie tutejszych zabytków).


ŚCIEŻKA ROWEROWA – SZLAK SEROCKI

Serock – Rezerwat „Wąwóz Szaniawskiego” – Skubianka – Rezerwat ,,Zegrze” -Moczydło – Wierzbica – Serock
Długość 35,5 km; OZNAKOWANIE TRASY ZNAKI ŻÓŁTE

 

Szlak zaczyna i kończy swój bieg na serockim rynku i jest bardzo zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Północno-zachodnia część ma charakter przyrodniczy, natomiast wschodnia i południowa także historyczny, ponieważ prowadzi nas przez tereny z namacalnie istniejącymi śladami materialnej działalności przodków.
Wyruszając z Rynku, zanim mocniej naciśniemy na pedały, powinniśmy zachować spokój i odwiedzić atrakcyjne miejsca Serocka, np.: zabytkowy późnogotycki kościół z 1526 r., obejrzeć taflę Jeziora Zegrzyńskiego z dziedzińca kościelnego, poznać wąwóz erozyjny u stóp grodziska „Barbarka” i samą Barbarkę.
Atrakcyjnych punktów na szlaku jest wyjątkowo dużo. Wymieńmy niektóre z nich: stromy zachodni brzeg jeziora z głębokimi jarami, zespół pałacowo-parkowy w Jadwisinie, przystanie jachtowe, rezerwaty przyrody, ruiny dworku Szaniawskich, głazy narzutowe, miejsca lęgowe ptaków nad jeziorem Chojno czy uroczysko Wierzbica.


ŚCIEŻKA ROWEROWA – SZLAK WSCHODNI

Łacha – Gąsiorowo – Tusin – Nowa Wieś – Kania Polska – Cupel- Łacha
Długość 18,3 km; OZNAKOWANIE TRASY ZNAKI NIEBIESKIE

Szlak zaczyna swój bieg w miejscowości Lacha przy zjeździe z drogi krajowej nr 62 w ul. Mazowiecką i do Tusina ma ten sam przebieg, co Trasa Narwiańska.

Następnie przez obrzeża Gąsiorowa prowadzi do uroczysk Superunki i Bindugi w rejon Kani Polskiej.

W dalszej części drogą o nawierzchni asfaltowej wyprowadza nas przez Cupel na łąki, za dawnym korytem Bugu, by w końcu powrócić do punktu wyjścia. Jest to szlak przyrodniczy, z zaskakującym jak na podwarszawskie warunki naturalnym krajobrazem.

Wyruszenie na szlak daje nam okazję do podziwiania pejzaży nadnarwiańskich i nadbużańskich łąk, pracowitego życia bociana białego, czy uporu i pasji wędkarzy przesiadujących nad brzegami rzek. Mimo nazwy własnej, autorowi tekstu kojarzy się on jako „Szlak Bocianich Gniazd”.

Uwaga: niektóre odcinki szlaku są bardzo zapiaszczone!


ŚCIEŻKA ROWEROWA – SZLAK ZACHODNI

PKP Janówek – Góra – Krubin – Uroczysko Kałuszyn – Klucz – Topolina – Kolonia Skrzeszew – Uroczysko Szybalin – Olszewnica Stara – Chotomów – Janówek Drugi- – PKP Janówek

Długość 35,4 km; OZNAKOWANIE TRASY ZNAKI ŻÓŁTE

Jest to drugi szlak rowerowy na terenie gminy Wieli szew, uzupełniający – w relacji do pierwszego tj. Wieliszewskiego, lecz równie interesujący pod każdym względem.

Umożliwia ponadto dotarcie do zabytków architektury w Górze; tam również możliwość odpoczynku nad miejscowym jeziorem. Wędkarzom polecamy dłuższy przystanek na terenie Łowiska Specjalnego „Okoń”, natomiast amatorom jazdy konnej odwiedzenie stajni „Klucz”.

 


ŚCIEŻKA ROWEROWA – TRASA NADWIŚLAŃSKA

Trasa wzdłuż wału przeciwpowodziowego Wisły, od piaskarni usytuowanej 1 km na płd. od zespołu pałacowo-parkowego w Jabłonnie do granicy powiatu z Nowym Dworem Mazowieckim.

Długość 14,4 km   OZNAKOWANIE TRASY ZNAKI NIEBIESKIE

Trasa jest ściśle związana z nadwiślańskim krajobrazem. Prowadzi nas wzdłuż koryta rzeki, wśród naturalnych form przyrodniczych, malowniczo wtopionych w krajobraz. Dużym jej walorem jest ekspozycja, tj. możliwość obserwowania krajobrazu z wysokiego wału z daleką perspektywą.

Polecamy zwiedzenie perły architektury powiatu – XVIII w. pałacu Poniatowskich wraz z zabytkowym parkiem, np.: wzdłuż „ścieżki dydaktycznej pieszo-rowerowej po pomnikach przyrody”, zlokalizowanej na tym terenie. Innym ciekawym punktem trasy są pola golfowe, których pieczołowite zagospodarowanie interesująco kontrastuje z naturalnym krajobrazem.

Jest to doskonała trasa dla ornitologów i wszelkich amatorów-podglądaczy życia ptaków, ze względu na istniejące tu doskonałe warunki lęgowe dla wielu okazałych lub ginących gatunków ptaków, a występujące w dwóch rezerwatach faunistycznych „Ławice Kępińskie” i „Kępy Kazańskie”. Trasę tę polecamy także rodzinom z małymi dziećmi, jako łatwą i z możliwością odpoczynku w dwóch przygotowanych miejscach z wiatami turystycznymi.


ŚCIEŻKA ROWEROWA – TRASA NARWIAŃSKA

Kobiałka – Nieporęt (I odcinek); Zegrze Płd. – Borowa Góra – Serock – Łacha – Gąsiorowo (II odcinek).

Długość 8,5 km i 16,5 km; oznakowanie trasy ZNAKI CZERWONE

Trasa Narwiańska ma charakter tranzytowy i związana jest z akwenami wodnymi: Kanałem Żerańskim, Jeziorem Zegrzyńskim i wreszcie Narwią.

Znaczna część trasy wiedzie wzdłuż dróg krajowych: nr 61, następnie 62, poprzez dwa z trzech okazałych mostów powiatu. W Serocku warto zobaczyć: głaz narzutowy – granitognejs, dawny zajazd pocztowy z I poł. XIX w., późnogotycki kościół parafialny, pozostałości wałów obronnych z okresu Napoleona i grodzisko Barbarka.

Na zwiedzanie Serocka najlepiej zaplanować oddzielną wyprawę połączoną z wypoczynkiem nad wodą, gdyż jest to pieczołowicie odrestaurowane miasteczko, z malowniczym krajobrazem nadrzecznym.

Ładne widoki roztaczają się z dwóch miejsc na trasie: z rejonu zabytkowego fortu Zegrze na Jezioro Zegrzyńskie i mostu na Narwi na wysokości Wierzbicy. Krajobraz z pierwszego punktu skłania do rozmyślań nad naturalnymi właściwościami obronnymi terenu i militarną architekturą.


ŚCIEŻKA ROWEROWA – TRASA OBWODOWA

Zegrze Południowe – Dębe – Poddębie – Sikory – Góra

Długość 22,5 km; oznakowanie trasy ZNAKI ZIELONE

 

Jest to trasa odpowiednia na letnią wycieczkę połączoną z plażowaniem i kąpielą wodną, np.: na plaży powyżej Zakładu Wodociągu Północnego w Wieliszewie.

Przebieg trasy mimo swej monotonni – sukcesywnie wzdłuż wału przeciwpowodziowego – zachęca jednak do zjazdu nad rzekę, w poszukiwaniu prawdziwie turystycznej przygody.

W planie wycieczki możemy umieścić, np.: obserwację rezerwatu „Wieliszewskie Łęgi” czy efektów działalności bobrów przy ujściu Kanału Komornickiego do Narwi, poznanie zapory wodnej w Dębem lub rurociągu na linii Topolina – Stare Orzechowe, podziwianie rozległego i pełnego spokoju krajobrazu Łąk Krubińskich bądź zwiedzanie zabytkowych obiektów z XVIII w. (ruiny pałacu, kuźni i spichlerza oraz oficyny) we wsi Góra.

Ten nadnarwiański taras jest także wymarzonym miejscem spędzania czasu wolnego przez wędkarzy i obserwatorów ptaków.

Mają tu swoje miejsca lęgowe m. in.: bociany białe, czaple siwe, kuliki wielkie, a w okresie przelotów ciągną nad rzeką i łąkami klucze dzikich gęsi, kormoranów i żurawi.

Uwaga: trasa ma dwa odejścia od wału w formie ugięć: we wsi Poddębie i na wysokości Topoliny


ŚCIEŻKA ROWEROWA – TRASA PUŁTUSKA

PKP Warszawa Choszczówka – Legionowo – Skrzeszew – Dębe – Izbica – Guty – Zabłocie.

Długość 32,3 km; oznakowanie trasy ZNAKI CZARNE

 

Ze względu na rodzaj nawierzchni dróg, prawie w połowie długości asfaltowej, niniejsza trasa należy do łatwych.

W dużej części prowadzi ona poprzez lasy: Lasy Legionowskie i Lasy Serockie, ukazuje dolinę Narwi oraz ,co jest olbrzymim kontrastem dla zasadniczej jej osnowy przeprowadza turystę przez zabudowę miejską Legionowa.

Jest to typowy szlak krajoznawczo-przyrodniczy, bez większych możliwości odwiedzenia zabytków architektury i poznania historii tej ziemi.

Zjeżdżając nieco z trasy mamy szansę zwiedzenia zabytkowej willi „Kozłówka? w samym Legionowie oraz fortu Dębe.

Przebieg trasy odpowiada natomiast miłośnikom przyrody, dając im okazję ujrzenia dwóch rezerwatów przyrody (Bukowiec Jabłonnowski, Zegrze), zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Dębe oraz porównania lasów rosnących na różnych siedliskach.

Interesującym zagadnieniem może być ocena jakości drzewostanu lasów rosnących na różnych glebach, np.: Lasów Legionowskich, porastających gleby piaszczyste, z Lasami Serockimi, rosnącymi na glebach gliniasto-żwirowych.
Niezapomniane wrażenia pozostawia obserwacja Narwi z mostu na zaporze wodnej w Dębem.


 

ŚCIEŻKA ROWEROWA – Szlak KROSOWY

Rezerwat „Jabłonna” – Lasy Chotomowskie – Trzciany – Skierdy – wał wiślany.

Długość 12,2 km Oznakowanie trasy ZNAKI CZERWONE

Ten krótki przełajowy szlak jest alternatywą lub uzupełnieniem Trasy Nadwiślańskiej Prawobrzeżnej.

Rozpoczyna bieg z miejsca odpoczynkowego w pobliżu południowego rogu rezerwatu „Jabłonna”, prowadzi przez wydmy śródlądowe Chotomowskich Gór, a następnie płaskimi duktami leśnymi doprowadza do wsi Trzciany i dalej do wału przeciwpowodziowego Wisły.

Sam w sobie jest bardzo atrakcyjny dla kolarzy przełajowych, nieco mniej dla miłośników przyrody, pragnących spokojnej penetracji zakamarków Lasów Chotomowskich.

W pierwszej części szlaku możemy obserwować okazałą dąbrowe, rzadko spotykaną w warunkach Mazowsza, a dojeżdżając do Rajszewskiej Drogi godnym uwagi jest starodrzew sosnowy z kobiercami konwalii, wyjątkowo efektownymi w maju. Zbaczając nieco ze szlaku możemy dotrzeć do leśnej szkółki kontenerowej Skierdy lub zatrzymać się nad stawem po żwirowni, 300 m na płd. od Trzcian. Po przekroczeniu drogi wojewódzkiej nr 630 (uwaga: duże natężenie ruchu!) wjeżdżamy w zupełnie inny krajobraz.
Dla ambitnych cyklistów szlak posiada dwie pętelki, oznaczone w terenie na czarno, z ostrymi podjazdami i zjazdami.

Mapa Szlaku DO POBRANIA JAKO PDF

[ źródło www.jezioro.zegrzynskie.pl ]