Lasek brzozowy
Lasek brzozowy
Nie zaśmiecamy Ogrodu
Nie zaśmiecamy Ogrodu
Pogoda w Ryni
.
Działkowiec
Działkowiec

Okolice Ogrodu


Jako że, nasz ogród położony jest w pobliżu Radzymina i Ossowa , czyli miejsc gdzie rozgrywała się Bitwa Warszawska 1920 roku ciekawostka historyczna to działania na pobliskich terenach mało znanego powszechnie oddziału Huzarów Śmierci których dowódca to  porucznik Józef Siła-Nowicki , których historia godna jest sensacyjnego filmu .

Orzeł WOJSKA POLSKIEGO KTÓRY W WOJNIE POLSKO-BOLSZEWICKIEJ 1920
BYŁ SYMBOLEM MŚCICIELI DYWIZJONU HUZARÓW ŚMIERCI

Dywizjon Huzarów Śmierci nie był może formacją imponującą liczebnością, lecz z pewnością wielką hartem ducha, zaangażowaniem i kawalerską fantazją. Mało dziś wiemy o tym Dyonie, jednak możemy stwierdzić, iż sława, jaką cieszyła się ta formacja, była jak najbardziej zasadna. Polscy huzarzy 1920 r. w pełni zasłużyli na miano ostatnich prawdziwych kawalerzystów.

Oddział Huzarów Śmierci operował w okolicach  Nieporętu , Serocka , Kuligowa , Myszyńca oraz  Ryni i  Beniaminowa w dniach 14-25 sierpnia 1920 .

O ich krótkiej ale burzliwej i pełnej przygód  historii można przeczytać w portalu  historycznym dzieje.pl

Fragment tekstu :………..

W okolicach Myszyńca Dywizjon Huzarów Śmierci natknął się silniejszą i dużo liczniejszą kolumnę piechoty wyposażoną dodatkowo w artylerię maszerującą z taborem na wschód. Huzarzy runęli na niczego niespodziewających się wrogów, szarżując dwoma szwadronami jednocześnie na czoło oraz koniec kolumny. Polacy zmietli bolszewickie oddziały osłonowe i przejęli tabor. Brawura kawalerzystów przełamała opór nieprzyjaciela, sam zaś atak był tak szybki, że artylerzyści nie zdążyli oddać nawet jednego wystrzału. Rzucili się do bezładnej ucieczki rąbani huzarskimi szablami. W sumie, w ciągu całodniowych zmagań z bolszewikami Dywizjon Siły-Nowickiego, zdobył 15 dział, 15 kaemów, około 200 koni, kilkudziesięciu jeńców oraz „kilka kilometrów taboru” z ogromną ilością wszelkiego rodzaju sprzętu wojskowego.

https://dzieje.pl/aktualnosci/huzarzy-smierci-w-wojnie-polsko-bolszewickiej-1920-r

 


Sołectwa gminy Nieporęt sąsiadujące z Rynią

SOŁECTWO RYNIA

Położone jest w północno-wschodniej częsci gminy Nieporęt nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego , przy ujściu
rzeki Rządzy. Sąsiaduje z sołectwem Białobrzegi oraz gminą Radzymin.

 Powierzchnia – 203,5 ha,
w tym:
– grunty orne – 57 ha
– grunty leśne – 3,5 ha
– zabudowa mieszkaniowa – 19 ha.

Sołectwo Nieporęt

Sołectwo Białobrzegi