Lasek brzozowy
Lasek brzozowy
Nie zaśmiecamy Ogrodu
Nie zaśmiecamy Ogrodu
Pogoda w Ryni
.
Działkowiec
Działkowiec

Porady Marzec

MARZEC

PORADY OGRODNICZE NA MARZEC

Rośliny ozdobne

Na początku miesiąca

Wczesna wiosna to odpowiednia pora do cięcia krzewów ozdobnych. Pamiętajmy, że krzewy należy ciąć w taki sposób, aby nie straciły one swojego naturalnego wyglądu i pokroju.

Można wyciąć wszystkie gałązki pokładające się na ziemi i zasłaniające rośliny, które rosną wokół krzewu.

Aby ograniczyć wysokość i rozpiętość krzewów nie przycinajmy gałązek jak pod miarkę, lecz wybieramy pędy najmocniejsze i skracamy je nisko wewnątrz krzewu tak aby cięcia nie było widać.

Wycinamy gałęzie stare, wieloletnie, pozostawiamy młodsze, w wieku od roku do 3 lat. Dzięki temu krzew po cięciu będzie niższy i węższy przy zachowaniu naturalnego pokroju.

W taki sposób tniemy forsycje pośrednie, tawułki, migdałki trójklapowe, pigwowce, tamaryszki.

Możemy rozpocząć siewy roślin jednorocznych. Jeśli mamy przygotowany na jesieni rozsadnik w zacisznym, osłoniętym, słonecznym miejscu starannie uprawionym, to teraz wystarczy go zagrabić i lekko spulchnić wierzchnią warstwę gleby. Na rozsadniku lub pod folią można już siać następujące gatunki: cynię, lwią paszczę, nagietki, portulakę, a na miejsce stałe groszek pachnący, smagliczkę, powój, maciejkę, rezedę.

Można też już siać wprost do gruntu nasiona bylin: dzwonków karpackich, orlików, łubinu, gęsiówki, astrów alpejskich i słonecznika. Rośliny te znoszą doskonale niskie temperatury.

Wcześniej wysiane kwitną dłużej oraz rosną bujniej. Pamiętajmy o pielęgnowaniu siewek roślin wysianych w lutym do skrzyneczek. Można już zacząć pikować niektóre gatunki takie jak: żeniszek, tytoń ozdobny, szałwie, lobelie. Właściwe ich podlewanie i odpowiednia ilość światła oraz temperatura zapewni im prawidłowy i zdrowy wzrost.

Przez cały miesiąc

Z roślin matecznych pelargonii i fuksji możemy pozyskać i ukorzenić sadzonki. Sadzonki pelargonii po ścięciu pozostawiamy na kilka godzin na powietrzu, aby zaschły im powierzchnie ran.

Pojedyncze sadzonki pelargonii i fuksji umieszcza się w skrzyneczkach wypełnionych mieszanką torfu i piasku w równych częściach. Skrzyneczki z sadzonkami okrywa się włókniną lub folią i ustawia w widnym miejscu w temperaturze 18-20°C. Po 2-3 tygodniach sadzonki powinny się ukorzenić.

Zasilamy azotem rośliny cebulowe rosnące na rabatach.

Stosujemy saletrę amonową w ilości 10 gramów na 1 m2.

Nawóz miesza się ostrożnie z ziemią wokół roślin. Dziesięć gramów nawozu saletry amonowej to 2 płaskie łyżeczki od herbaty. Jeśli temperatura w marcu ustabilizuje się i przekroczy 0C, możemy usunąć delikatnie zimowe okrycie z niektórych roślin. Odsłaniamy wrzosy i wrzośce.

Zdejmujemy gałązki z igliwia z bylin takich jak: zawilce japońskie, trytomy ogrodowe, pustynniki.

Pod koniec miesiąca

Tniemy żywopłoty formowane z krzewów liściastych z wyjątkiem roślin, których młode przyrosty mogłyby być uszkodzone przez późniejsze przymrozki majowe np.: bukszpan, ligustr, suchodrzew siny.

Co roku wiosną przycinamy żywopłoty w ten sposób, że zostawiamy 2-3 cm ostatniego przyrostu.

Krzewy iglaste w żywopłocie przez pierwsze lata nie przycinamy.

Później strzyżemy je dwa razy w roku. Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną w marcu zanim rośliny wypuszczą nowe przyrosty.

Sadownictwo

Przez cały miesiąc

Po pierwszym marcowym ociepleniu można przystąpić lub kontynuować, rozpoczęte w lutym, cięcie krzewów owocowych i drzew, zwłaszcza jabłoni. Cięcie drzew pestkowych ze względów zdrowotnych, lepiej jest odłożyć na później.

W ich przypadku cięcie wiosenne sprzyja infekcjom przez raka bakteryjnego i inne choroby. Dlatego drzewa pestkowe poleca się ciąć latem, w czasie pięknej, bezdeszczowej pogody. Ponadto, wiosenne cięcie pobudza drzewa do silnego wzrostu, a drzewa pestkowe (np. czereśnie) rosną, i bez cięcia, silnie.

W marcu, oprócz drzew jabłoni i gruszy, należy przyciąć także krzewy owocowe, tj. porzeczki, maliny, agrest, zarówno ten prowadzony w formie krzaczastej jak i piennej.

Pod wpływem wczesnowiosennego cięcia wydają one silne jednoroczne przyrosty, co sprzyja dobremu i regularnemu owocowaniu i uzyskiwaniu wysokiej jakości owoców.

Przy okazji cięcia usuwa się najstarsze pędy, które są najmniej żywotne i na których owoce są zwykle bardzo drobne. Wycinamy też wszystkie pędy chore, uszkodzone, połamane oraz zbyt cienkie i słabe.

W przypadku malin pozostawia się w krzewie około 6-7, a w przypadku porzeczek – kilkanaście najsilniejszych i najzdrowszych pędów. Pozostałe pędy należy usunąć.

Pod koniec miesiąca

Należy rozgarnąć kopczyki ziemne usypane jesienią wokół młodych drzewek i krzewów dla zabezpieczenia ich przed mrozem. Jeśli zrobi się w miarę ciepło, należy przyciąć drzewka i krzewy, które zostały posadzone jesienią. Krzewy jagodowe przycinamy bardzo krótko, tj. tuż nad ziemią, nad 2-3 pąkiem.

Jednopędowe okulanty drzewek owocowych przycina się na wysokości 70-100 cm nad powierzchnią ziemi. Wysokość przycięcia zależy od jakości materiału szkółkarskiego oraz od tego jaką wysokość pnia chcemy uzyskać.

Najwyżej, tj. na wys. 90-100 cm, przycina się czereśnie i brzoskwinie, których drzewka są zwykle silnie wyrośnięte i mają grube przewodniki. Jeśli drzewka są dobrze rozkrzewione, to należy usunąć wszystkie pędy boczne wyrastające na przewodniku do wysokości około 50 cm, licząc od powierzchni ziemi.

Spośród pędów wyrastających powyżej tej wysokości wybieramy kilka, najczęściej 4-5, i przeznaczmy je na pierwsze piętro korony. Pozostałe pędy usuwamy. Pozostawione do budowy korony, pędy powinny odchodzić od przewodnika w różnych kierunkach i pod szerokim kątem.

Powinny być one zdrowe i silne, ale niezbyt grube. Ich średnica u nasady nie powinna być większa niż połowa grubości przewodnika w miejscu wyrastania pędu. Pozostawione pędy należy skrócić w ten sposób, aby nadać drzewku kształt choinki a rany po cięciu – zasmarować, na przykład preparatem Funaben 03 PA.

Warzywnictwo

Na początku miesiąca

Posiadacze tuneli foliowych, szklarni i inspektów powinni skontrolować ich stan, gdyż w tym miesiącu można przystąpić do uprawy w nich niektórych warzyw i produkcji rozsady.
Początek marca to ostateczny termin uzupełnienia zapasu potrzebnych nasion, środków ochrony roślin i nawozów.

W drugiej połowie miesiąca

W zimnych inspektach i tunelach foliowych przygotowujemy rozsadę warzyw przeznaczonych do zbiorów latem: brokułu, wczesnej i średniowczesnej kapusty, kalafiora, kalarepy, cebuli, porów, sałaty.

W sprzyjających warunkach, przy wczesnej wiośnie, w drugiej połowie miesiąca (w Polsce południowo-zachodniej nawet od początku marca) możemy przystąpić do wysiewu w gruncie warzyw kiełkujących w niskich temperaturach i wytrzymałych po wschodach na chłody, tj.: bobu, grochu, cebuli, wczesnych odmian marchwi, pietruszki, pasternaku, rzodkiewki, rzodkwi, kopru ogrodowego, szpinaku.

W trzeciej dekadzie marca, np. na parapecie okiennym lub w ogrzewanej werandzie, rozpoczynamy produkcję rozsady pomidorów i papryki.

Aby zaoszczędzić powierzchnię, nasiona wysiewamy do skrzynek wypełnionych substratem torfowym, jednak po wschodach siewki wymagają przepikowania do doniczek lub cylindrów o średnicy ok. 8-9 cm.

W końcu miesiąca

Pod koniec miesiąca wysadzamy dymkę cebuli i ząbki czosnku.

Sadzimy także kępki szczypiorku.

Aby przyspieszyć plonowanie warzyw i ochronić je przed dużymi spadkami temperatury, wczesne wiosenne zasiewy i nasadzenia przykrywamy osłonami bezkonstrukcyjnymi – folią perforowaną lub agrowłókniną.

Przy wczesnej wiośnie przykrywamy też wchodzące w okres wegetacji warzywa wieloletnie: szczypiorek, siedmiolatkę, rabarbar, szczaw. Usuńmy też wokół nich chwasty i wzruszmy pazurkami glebę.

Przez cały miesiąc

Pielęgnujemy rozsadę warzyw, którą rozpoczęliśmy produkować w lutym: selerów, wczesnej kapusty, porów. Pamiętamy o zapewnieniu im optymalnych warunków świetlnych, wilgotnościowych i cieplnych.

Do warunków świetlnych dostosowujemy temperaturę w pomieszczeniu (choć w warunkach domowych może być to utrudnione), np. w dzień pochmurny temperaturę obniżamy.

Pamiętajmy także, aby temperatura w nocy była o 2-3 C niższa niż w dzień.

Od pierwszych dni marca w nieogrzewanych tunelach foliowych, zimnych szklarniach lub inspektach możemy uprawiać rzodkiewkę i sałatę z rozsady na wczesny zbiór.

Nasiona rzodkiewki wysiewamy partiami co 10-14 dni w rzędy co 15 cm, sałatę sadzimy w rozstawie 25-30 x 25-30 cm.

Ochrona

Przez cały miesiąc

Wraz ze słonecznym ciepłem powraca na działki życie; rozwijają się pąki i liście, pojawiają pierwsze owady i roztocze. Dla bacznego obserwatora przyrody kwitnienie określonych gatunków roślin może być cenną informacją wskazującą na pojawienie się niektórych gatunków szkodników.

Gdy kwitnie forsycja, kończy kwitnienie wawrzynek wilczełyko, a modrzew wypuszcza igły – to, co roku, w tym samym okresie następuje wylęganie się niewidocznych gołym okiem larw mszyc.

Wtedy też samice ochojników na świerkach i na modrzewiach rozpoczynają składanie jaj i nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wtedy właśnie należy je zwalczać.

W późniejszym okresie, kiedy mszyce (ochojniki to także mszyce!) wytworzą duże kolonie, na zwalczanie może już być za późno, a szkody i tak zostaną wyrządzone.

W ochronie roślin panuje zasada: „im wcześniej tym lepiej!”, a przegapienie właściwego terminu zabiegu przynosi najczęściej przykre konsekwencje.

Wczesna wiosna to także okres, w którym kryjówki zimowe opuszcza kwieciak jabłkowiec.

O jego obecności możemy się łatwo przekonać strząsając z drzewa chrząszcze, do parasola, lub na podłożoną pod drzewem płachtę. Kwieciaka łatwo dostrzec i rozpoznać, ponieważ jest dość ruchliwym chrząszczem, a na jego pokrywach (grzbietowa część ciała) zauważyć można wzór przypominający literę „V”.

Oczywiście, zwalczanie kwieciaka można oprzeć na systematycznym strząsaniu lub, gdy jest go dużo i gdy posiadamy kilka jabłoni można sięgnąć po jeden z zalecanych preparatów.

Pamiętajmy jednak, że kwieciak jest szkodnikiem tylko przy słabym kwitnieniu jabłoni, a ponadto wczesna wiosna to czas licznej obecności na gałęziach biedronek oraz innych pożytecznych owadów, dla których zabiegi chemiczne mogą się okazać zabójcze.

Tym, których interesuje to, co dzieje się z owocówką jabłkóweczką radzę przyjrzeć się pniom jabłoni (zwłaszcza starych drzew). Gąsienice owocówki znajdują się w kolebkach pod odstającą korą.

Nie dziwmy się, jeżeli dostrzeżemy oderwane fragmenty kory i pustą kolebkę. Ptaki nie próżnują!

Marzec to także okres przeprowadzania różnych zabiegów higienicznych – usuwania zmumifikowanych owoców (źródło brunatnej zgnilizny drzew pestkowych), wycinania uschniętych gałęzi (np. wiśni zaatakowanej przez brunatną zgniliznę), czy wycinania pędów ze zrakowaceniami powstałymi w wyniku rozwoju raka drzew owocowych, czy ubiegłorocznego żerowania bawełnicy korówki.

Należy się także dokładnie przyjrzeć krzewom maliny czy porzeczki i usunąć wszelkie stare pędy oraz takie, na których widoczne są wyrośla, powstałe w wyniku rozwoju i żerowania pryszczarków.

W przypadku czarnej porzeczki należy się zabrać za usuwanie nabrzmiewających pąków, które w roku ubiegłym zaatakował wielkopąkowiec porzeczkowy – maleńki roztocz, niewidoczny gołym okiem.

Nie zapominajmy także o brzoskwiniach: okres bezlistny to najwłaściwszy moment na zwalczanie kędzierzawości liści (w maju będzie za późno!).