Lasek brzozowy
Lasek brzozowy
Nie zaśmiecamy Ogrodu
Nie zaśmiecamy Ogrodu
Pogoda w Ryni
.
Działkowiec
Działkowiec

Porady Lipiec

LIPIEC

 

OGÓLNE

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Wybieramy rośliny Szkółki i sklepy ogrodnicze kuszą bogactwem oryginalnych roślin. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie nadają się do posadzenia na działce, głównie ze względu na osiągane rozmiary i ekspansywność. Nie bez znaczenia są też ich wymagania glebowe oraz mrozoodporność. Najlepiej więc na zakupy udać się z wcześniej przygotowaną listą, na której znajdą się tylko rośliny, których potrzebujemy. Pomocny w wyborze najlepszych na działki roślin jest miesięcznik „działkowiec” – w lipcowym numerze prezentowane są m.in. najciekawsze gatunki krzewów kwitnących latem, rośliny iglaste na kobierce, rośliny wymagające kwaśnego podłoża lub te na słoneczne stanowisko.

● Dzielenie bylin Rozmnażamy przez podział byliny, które kwitły wiosną (skalnica Arendsa, zawciąg nadmorski, rogownica, żagwin, macierzanka, czyściec, barwinek, głodek, sukulenty – rojniki oraz kosaciec bródkowy). Rośliny dzielimy ostrożnie pamiętając aby każda powstała sadzonka miała 2–3 wierzchołki wzrostu i proporcjonalną do części nadziemnej ilość korzeni. Kosaćce – co najmniej trzyletnie rośliny – dzieli się 2–4 tygodnie po kwitnieniu. Do sadzenia wybiera się tylko młode, zdrowe i dorodne kłącza.

● Sadzimy cebulowe Sadzimy rośliny bulwiaste, które zakwitną jeszcze jesienią. Są to niektóre krokusy i zimowity. Jesienne krokusy sadzimy na głębokość 6–10 cm, zależnie od wielkości bulw. Bulwy zimowitów są duże, dlatego sadzimy je  na głębokość 15–20 cm.

● Kwiaty do suszenia W dni słoneczne i suche ścina się kwiaty przeznaczone do zasuszania (np. kocanki, suchlin, gomfrenę, zatrwian, szarłat, dmuszek). Najlepiej ścinać kwiaty na początku ich kwitnienia, wiązać w małe pęczki i zawieszać kwiatostanami w dół w ciemnym, przewiewnym i suchym miejscu.

● Cięcie po kwitnieniu Usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin. Poprawia to ich wygląd oraz korzystnie działa na wzrost. Czasem pobudza rośliny do ponownego kwitnienia (budleja, krzewuszka, lawenda).

● Tulipany Najpóźniej na początku lipca wykopujemy cebule tulipanów, przeglądamy i oczyszczamy. Dobrze wysuszone cebule powinny się łatwo rozdzielać (a nie odłamywać). Usuwamy cebule uszkodzone i z objawami chorób. Cebule sortujemy wg wielkości pamiętając, że te o obwodzie mniejszym niż 6 cm nie zakwitną. Cebule przechowujemy w suchym i przewiewnym pomieszczeniu.

● Odrosty Systematycznie usuwamy odrosty korzeniowe i dzikie pędy wybijające z podkładki drzew ozdobnych. Konkurują one z odmianą szlachetną o składniki pokarmowe i jeśli w porę ich nie usuniemy, mogą ją zagłuszyć.

 

W SADZIE

● Cięcie wiśni i czereśni Po zbiorach owoców, w czasie słonecznej i suchej pogody, tniemy drzewa wiśni i czereśni. Taki termin znacznie ogranicza możliwość zainfekowania ran grzybami wywołującymi choroby kory i drewna. Nie bez znaczenia jest zabezpieczanie ran po cięciu odpowiednimi pastami i stosowanie dobrej jakości narzędzi (polecamy odwiedzenie sklepu internetowego „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl i zapoznanie się z ofertą takich produktów). Więcej na temat cięcia można przeczytać w „Sztuce cięcia drzew i krzewów owocowych”, którą można zamówić pod tel. 22 101 34 34, cena tylko: 12,60 zł lub w sierpniowym wydaniu „działkowca”.

● Nawożenie Na początku miesiąca, w czasie intensywnego wzrost zawiązków, rozsypujemy drugą dawkę nawozów azotowych. Nie należy ich stosować później gdyż będzie to sprzyjało przemarznięciu roślin zimą, opóźni też wejście w owocowanie roślin młodych.

● Zadbajmy o truskawki W ciągu 2 tygodni od zakończenia zbioru owoców kosimy liście truskawek (co najmniej 2-letnich) na wysokości ok. 7 cm. Liście i ściółkę wygrabiamy i przeznaczmy na kompost. Usuwamy rozłogi i chwasty.

● Na malinach Po zbiorach owoców odmian tradycyjnych (owocujących latem) usuwamy ubiegłoroczne pędy, które już owocowały.

● Formowanie koron Kontynuujemy formowanie koron u młodych drzew. Wyłamujemy nadmiar tegorocznych pędów w górnej części przewodnika, pozostałe pędy odginamy do poziomu (stosując klamerki, wykałaczki, sznurki, ciężarki). Wycinamy odrosty korzeniowe.

Kupujemy Węgierkę Choć jest niezastąpiona na powidła, kompoty, dżemy, nalewki, do suszenia i mrożenia często rezygnowano z jej uprawy na działce z powodu podatności na groźną chorobę wirusową szarkę (ospowatość śliw). Jednak w sprzedaży są już odporne na nią odmiany! Warto się nimi zainteresować i już jesienią posadzić choćby jedno drzewo tej niezwykle cennej śliwy (zwłaszcza, że w większości są to odmiany nie wymagające zapylacza). Co warto wybrać i na jakiej podkładce – zainteresowanych odsyłamy do lipcowego wydania „działkowca”.

Podpieranie gałęzi Pod koniec miesiąca wzrost owoców jest bardzo intensywny przez co czasem konary nie wytrzymują obciążenia i łamią się (zwłaszcza u grusz i śliw). Aby temu zapobiec warto w połowie miesiąca podeprzeć gałęzie, na których jest bardzo dużo owoców.

 

W WARZYWNIKU

● Sadzenie i siew Na początku miesiąca możemy jeszcze wysiać fasolę szparagową i buraki ćwikłowe z przeznaczeniem do konserwowania (jeśli posiejemy je gęsto, nie urosną zbyt duże i będą odpowiednie do konserwowania). Siejemy sałatę i endywię. Przygotowujemy rozsadę kapusty pekińskiej. Zwalniane grządki można sukcesywnie obsiewać rzodkiewką, rzodkwią, rukolą i szpinakiem. Pod koniec miesiąca wysadzamy rozsady późnych warzyw kapustnych – kalafiorów i brokułów. Zwłaszcza te drugie warto posadzić na działce, bo są niezwykle wartościowe głównie ze względu na znaczne ilości związków przeciwnowotworowych. Jaką odmianę brokułu wybrać i jak pielęgnować te warzywa można przeczytać w lipcowym „działkowcu”.

● Pielęgnacja Warzywa podlewamy w miarę potrzeb, odchwaszczamy, a po ulewnych deszczach wzruszamy międzyrzędzia aby gleba nie zaskorupiła się. Uprawy pod osłonami wietrzymy, nawozimy, podlewamy i w razie konieczności cieniujemy.

● Smaczny rarytas W sprzedaży są grzybnie grzybów uprawnych, które z powodzeniem można uprawiać na działce. Poza bocznikiem, pieczarką, kanią, pierścieniakiem, na większą uwagę zasługują grzyby shiitake – cenione ze względu na wysokie walory kulinarne i właściwości lecznicze potwierdzone badaniami klinicznymi. Plonowanie shiitake trwa nawet 3–7 lat, a ich uprawa nie jest skomplikowana.

● Sadzonki z ziół Szybkim sposobem rozmnożenia ziół jest sadzonkowanie latem. Na sadzonki półzdrewniałe pobieramy mocne, zdrowe pędy, które tniemy na 3-węzłowe odcinki. O szczegółach sporządzania sadzonek lawendy, szałwii, melisy lub tymianku można przeczytać w lipcowym wydaniu „działkowca”.

 

OCHRONA ROŚLIN

● Zaraza na pomidorach Kontynuujemy zwalczanie zarazy ziemniaka na pomidorach, która szczególnie szybko rozwija się gdy jest dużo opadów i dość chłodno. Profilaktycznie można opryskiwać rośliny co 2 tygodnie odwarem ze skrzypu polnego lub łusek cebuli. Zalecane preparaty chemiczne to: Curzate M, Amistar, Signum, Timorex Gold. Silnie porażone owoce i liście należy usuwać.

● Czereśnie Na działkach nękane są przez nasionnicę trześniówkę powodującą robaczywienie owoców. Składa ona jaja do owoców przez cały czerwiec. Jest kilka sposobów jej ograniczania – od wyłapywania na żółte tablice lepowe, rozkładania pod drzewami gęstych siatek, zbierania wszystkich owoców z drzew i tym samym przerywania cyklu rozwojowego szkodnika, dbałość o ptaki – sprzymierzeńców w ograniczaniu nasionnicy, po zwalczanie chemiczne (Calypso, Mospilan). W lipcu larwy opuszczają już owoce, spadają na ziemię aby się w niej zagrzebać. Dlatego aby im to uniemożliwić warto wcześniej zebrać owoce z silnie porażonych drzew, a glebę pod drzewami przekopać.

Na winorośli Na liściach widać objawy mączniaka rzekomego – żółtobrązowe, tłuste plamy, na spodzie białawy nalot. Liście zasychają i opadają, a owoce brunatnieją i zamierają. Opadłe liście należy wygrabić i zniszczyć. Do zwalczanie chemicznego choroby poleca się Dithane NeoTec – pierwszy zabieg przed i po kwitnieniu, następny gdy jagody osiągną wielkość grochu.

Problemy z różami Różane krzewy są nam szczególnie bliskie dlatego aby uzyskać ich długą dekoracyjność powinniśmy stale oglądać je pod kątem występowania chorób i szkodników. A amatorów tych pięknych roślin jest wielu… Począwszy od mszyc i skoczka różanego, skończywszy na zamieraniu pędów, mączniaku, szarej pleśni i najczęściej występującej – czarnej plamistości. Jak przed nimi wszystkimi ochronić nasze ukochane krzewy? – odpowiedź można znaleźć w lipcowym „działkowcu”.

Czym pryskać Zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.