Maj

powrót do strony Przysłowia pogodowe

      Bliźnięta

21 maja – 21 czerwca

Świat bez ruchu i hałasu
Jest dla Bliźniąt stratą czasu!
Zamiast lekcji i klasówek
Wolą słuchać miłych słówek!

Zwykle pracą się nie chlubią
I leniwy żywot lubią,
Lecz gdy precz wygonią lenia,
To pracują bez wytchnienia.

Przysłowia związane z miesiącem : Gdy kukułka kuka w maju, spodziewaj się urodzaju. Dużo chrabąszczy w maju, proso będzie niby w gaju.Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi.Deszcz majowy, to łzy młodej wdowy.Kto się w maju rodzi, temu się dobrze powodzi.Wesoło w maju, ze słowikiem w gaju.

1 maja -Pierwszego maja deszcz, nieurodzajów wieszcz.Pierwszy maja poranek jest nader tęskliwym dla kochanek.Na pierwszego maja szron, obiecuje hojny plon.Kiedy w Filipa i Jakuba deszcz pada, suchy rok będzie ,kiedy nie pada – mokry będzie.Na Filipa, gdy przymrozek spadnie, najgorsza zaraza na zboże przypadnie.Na świętego Filipa dobrze się drze lipa.Na świętego Filipa jeśli deszcz rzęsisty, będzie plon dobry i czysty.

2 maja -Na świętego Zygmunta wybieraj zboże z kąta.Choć dziś Anastazy, pal w piecu dwa razy.Maj, bydłu daj, ale w piecu pal.

3 maja -Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa.Maj bogaty sieje kwiaty.Gdy w maju śnieg pada, suszę zapowiada.Niedługo trwa deszcz majowy, tyle, co łzy młodej wdowy.

4 maja -Deszcze w świętego Floriana, skrzynia groszem napchana.Od świętego Florka daj chleba do worka.Kiedy poleje na świętego Floriana, potrwa czas jakiś pogoda zakichana

5 maja -Kiedy w maju wiatr z północy, ma się u nas zimno w nocy.Grzmot w maju, sprzyja urodzaju.Jeśli w maju śnieg się zdarzy, to lato dobrze wyparzy. .

6 maja -Maj, bydło w pole pchaj, albo w domu daj, w piecu sobie napal, za niego się wal.Jak w maju plucha, to w czerwcu posucha

7 maja -Gizela święta zimy nie pamięta.Wody w maju stojące szkodę przynoszą łące.

8 maja -Na święty Stanisław, drzwi i okna wystaw. (zbędne podwójne drzwi i okna) Do świętego Stanisława z pastuchami sprawa.Na świętego Stanisława nie siej owsa  będzie trawa.Na świętego Stanisława rośnie koniom trawa.Na świętego Stanisława w domu pustki, w polu sława.Na świętego Stanisława żyto jak ława

9 maja -Częste deszcze w całym maju chleb i siano nam dawają.Jeśli deszcze w maju, wszystko rośnie jak w gaju.

10 maja -Na Izydora pusta komora.Na świętego Izydora często bywa chłodna pora.Na świętego Izydora dla bociana pora.Święty Izydor wołkami orze, a kto go prosi, to mu pomoże.

11 maja -Kiedy maj zimny, a w czerwcu deszcz pada, gospodarz pełne stodoły posiada.Mamert i Pankracy ( 12.05) mrozem kwiat poznaczy.Gdy przed Pankracym (12.05) nocą przymrozi, lato będzie przepadziste, a jesienią czasy dżdżyste.

12 maja -Gdy przed Pankracym przymrozek nocny się zdarzy, zimno wiosnę zwarzy.Jasny dzień Pankracego przyczynia wina dobrego.Gdy słoneczko przed Serwacym (13.05) ciepło już dogrzewa, po Serwacym szron pokryje i kwiaty i drzewa.Pankracy, Serwacy i Bonifacy dla drzew wielcy niedobracy.

13 maja -Dobry w czerwcu Bonifacy (5.06), gdy w maju dobry Serwacy.Gdy w maju dobry Serwacy, dobry w czerwcu Bonifacy (5.06).Jak się rozsierdzi Serwacy, to wszystko zmrozi i przeinaczy.Pankracy, Serwacy i Bonifacy gdy z przymrozkiem stają, lato zimne dają

14 maja -Pankracy, Serwacy i Bonifacy to wielcy dziwacy.Pankracy, Serwacy i Bonifacy – źli na ogrody chłopacy.Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz ulata.Pankracy, Serwacy, Bonifacy, każdy swoim zimnem raczy.Święci Pankracy, Serwacy, Bonifacy – to ostatni dworacy ( dworują – żartują, kpią sobie z wiosny i pogody).

15 maja -na świętą Zofiję deszcz po polach bije.Święta Zofija ciepło rozwija.Dla świętej Zosi kłos się podnosi.Każda Zosia dobra gosposia.Pankracy, Serwacy, Bonifacy i Zośka to zimni święci.

16 maja -Na Jana Nepomucena wiadoma już zboża cena.W zimne maja ranki trudno spotkać kocanki.

17 maja -Rok wtedy dobry będzie, jak w maju zawiążą się żołędzie.Gdy rój w maju idzie w górę, kosztuje on siana furę.

18 maja -Gdy maj jest przy pogodzie, nie bywają siana w szkodzie.Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi.Jak w maju zimno, w stodole ciemno.

19 maja -Gdy wiatr w maju z południa wieje, niezadługo (wkrótce) deszcz poleje.Jeśli w maju często grzmot, rośnie wszystko w lot.

20 maja -Gdy na Wniebowstąpienie słota, w jesieni będzie dużo błota.Mokre Wniebowstąpienie, tłuste Narodzenie.Na Wniebowstąpienie deszcz mały, mało paszy przez rok cały.Na wniebowstąpienie Pan Bóg w niebo, robak w mięso, kwas w piwo, a diabeł w babę.

21 maja -Gdy w maju plucha, w czerwcu posucha.Jak pszczółki na wiosnę z uli wcześnie wylatują, pewny mróz na drzewa w maju nam zwiastują.Chłodny maj – dobry urodzaj

22 maja -Kiedy maj płacze, borowina skacze.Kiedy mokry maj, będzie żyto jako gaj.Gdy się w maju pszczoły roją, takie roje w wielkiej cenie stoją.

23 maja -Gdy się grzmot w maju odezwie na wschodzie, rok sprzyja sianu i zbożu w urodzie.Dużo chrabąszczów w maju, proso będzie jakby w gaju.Deszczyk majowy, jak łzy młodej wodwy.

24 maja -Jeśli w maju deszcze na dworze, to jesienią chleb w komorze.W maju przymrozków ile, do świętego Michała (29.09) tyleż. (we wrześniu)Póki w maju wiatr z północy, ma się u nas zimno w nocy.

25 maja -Kto sieje jęczmień na Urbana, będzie pił piwo z dzbana.Na świętego Urbana wszystka rola zasiana.Na Urbana chwile jakie, mówią, że i lato takie.Pogoda na Urbana, to wielka wygrana.W Urbana, miły chłopie, siej len i konopie.Gdy deszcz na świętego Urbana – mały profit z winobrania.Po Urbanie lato nastanie.

26 maja -Dzień Matki W maju kiedy często grzmi, rok dobry znaczy.W maju jak w raju. W maju zbiera pszczółka, zbierajże też i ty ziółka.

27 maja – Kto się w maju urodzi, dobrze mu się powodzi. Ślub majowy – grób gotowy.

28 maja – I na najpiękniejszy dzień spada nieraz deszcz i cień. Gdy dym z komina w górę idzie, jutro pogoda będzie.Gdy żaba rano wrzeszczy, spodziewaj się deszczy.

29 maja – Słońce mocno przypieka, burza niedaleka. Maria Magdalena zwykle rada, gdy deszcz pada.

Gdy na Magdalenę pogoda, to wygoda, gdy zaś słota, to lichota.

30 maja – ZIELONE ŚWIĄTKI

Na Świętego Ducha w polu otucha.Na Zielone Świątki robimy porządki.Do św. Ducha nie zdejmuj kożucha, a po św. Duchu legnij na kożuchu.Deszcz podczas Zielonych Świątek niedobry czyni początek, tu częsty grzmot niezwyczajny rok czyni nieurodzajny.Jeśli w Świątki deszcz pada, wielką biedę zapowiada.Do Świętego Ducha nie zdejmuj kożucha.

31 maja -Deszcz na Nawiedzenie Panny potrwa pewno do Zuzanny (06.07).Widzisz bociana w wodzie, nie myśl o pogodzie.Gdy się wieczór czerwienią nieba, w nocy, albo więcej jutro, deszczu czekać trzeba

powrót do strony Przysłowia pogodowe