Lasek brzozowy
Lasek brzozowy
Nie zaśmiecamy Ogrodu
Nie zaśmiecamy Ogrodu
Pogoda w Ryni
.
Działkowiec
Działkowiec

Porady Wrzesień

Wrzesień

Porady ogrodnicze na wrzesień

ROŚLINY OZDOBNE

● Sadzimy cebulowe Sadzimy już większość roślin cebulowych i bulwiastych. Na początku miesiąca sadzimy kamasje, kokorycze, narcyzy, obrazki, przebiśniegi, pustynniki, puszkinie, szachownice. Od połowy miesiąca – tulipany, hiacynty, iksje, kosaćce cebulowe, krokusy, ranniki, szczawiki, szafirki, śniedki, śnieżyce. Warto pamiętać, że u większości cebul i bulw, głębokość sadzenia jest taka, jak ich trzykrotna wysokość.

● Rozmnażamy byliny To dobra pora na dzielenie bylin kwitnących wiosną (np. fiołki wonne, dąbrówki, floksy szydlaste, karmniki ościste, skalnice, smagliczki, żagwiny). O tej porze roku rozmnaża się też trawy, zwłaszcza te które kwitły wiosną i turzyce.

● Piwonie Najpóźniej w pierwszych dniach września dzielimy je i przesadzamy. Karpę rozcinamy na kilka części, tak aby każda miała co najmniej 3–5 pąków odnawiających.

● Wybieramy rośliny Sklepy ogrodnicze kuszą bogactwem roślin. Nie wszystkie nadają się jednak do posadzenia na działce, głównie ze względu na osiągane rozmiary i ekspansywność. Nie bez znaczenia jest też ich mrozoodporność. Aby uniknąć późniejszych kłopotów lub rozczarowania warto na zakupy udać się z wcześniej przygotowaną listą. Pomocny w wyborze wartościowych roślin jest miesięcznik „działkowiec”, który w każdym numerze prezentuje ciekawe gatunki i odmiany oraz pomysły na ich atrakcyjne zestawienia. We wrześniowym numerze poleca m.in.: rośliny na iglaste żywopłoty, rośliny dekoracyjne późnym latem i jesienią, roślinne wypełniacze w rabatach, ogródek wrzosowiskowy, efektowne zioła, sprawdzone rośliny na skalniaki, rabaty przy ogrodzeniu.

W SADZIE

● Zbiory Zbieramy owoce jesiennych i zimowych odmian jabłoni, grusz, śliw, winorośli. Jabłka warto zbierać 2–3-krotnie – najpierw te wyrośnięte i wybarwione. Takie jabłka są też najlepsze do przechowywania. Dodatkowo nie mogą być uszkodzone oraz muszą posiadać szypułkę.

● Nowe miejsce Przygotowujemy miejsce dla nowych nasadzeń – odchwaszczamy, przekopujemy, nawozimy kompostem lub obornikiem, stosujemy nawozy fosforowe i potasowe, regulujemy pH gleby.

● Dlaczego warto? Jest wiele powodów, dla których warto uprawiać na działce drzewa i krzewy owocowe. Przede wszystkim mamy to, co lubimy, zawsze świeże i aromatyczne, bezpośrednio „z krzaka”. To duży atut w obecnym „schemizowanym” środowisku. Doskonale wiemy czego użyliśmy do wyprodukowania owoców, zatem mamy pewność ich nieskażenia chemią ogrodniczą. Poza tym, na działce możemy uprawiać również to, czego nie znajdziemy w sklepie – polskie kiwi (aktinidię), cytryniec czy jagodę kamczacką, których walory smakowe wsparte są wysoką wartością prozdrowotną. Z wrześniowego „działkowca” można dowiedzieć się dlaczego warto sadzić rośliny sadownicze na działce oraz jak ograniczyć pewne trudności w ich uprawie, np. jakie wybrać podkładki by drzewa nie rosły za duże lub jakie wybrać odmiany, by zbytnio nie chorowały. To szczególnie ważny temat, zwłaszcza, że jesień to najlepszy termin na sadzenie drzew i krzewów.

Borówkowe błędy Urzeczeni smakiem borówki i zniechęceni ich ceną w sklepie, zapragnęliśmy posadzić ją na działce. Z utęsknieniem czekaliśmy na pierwsze zbiory, tymczasem… zamiast nich, pojawiły się kłopoty – krzewy przestały rosnąć, liście zżółkły lub zaczęły opadać. Co robić? Zainteresowanym polecamy artykuł z wrześniowego „działkowca”, bo przyczyn takiego stanu może być kilka. Najczęściej są to błędy popełniane przy przygotowaniu miejsca dla borówki lub niewłaściwym pielęgnowaniu młodych krzewów. Można im jednak łatwo zaradzić – zapraszamy do lektury!

 

W WARZYWNIKU

● Cebula Do połowy miesiąca zbieramy cebulę z siewu. Zbiór rozpoczynamy, gdy 50% roślin ma załamany szczypior. Jeśli to możliwe rośliny zostawiamy na grządce do podeschnięcia, a później dosuszamy w ażurowych skrzynkach w przewiewnym miejscu.

● Poplony Można jeszcze siać do gruntu wczesne rzodkiewki, koper, rukolę, roszponkę.

● Podlewanie Rośliny poplonowe o krótkim okresie wegetacji, wysiane od połowy sierpnia i na początku września, wymagają podlewania. Podlewamy też takie, które dorastają do zbioru (brokuł, kalarepa, kalafior).

● Pomidory Najpóźniej na początku miesiąca ogławiamy odmiany wysoko rosnące – uszczykujemy wierzchołki wzrostu pędów, pozostawiając 1–2 liście nad ostatnim dobrze rozwiniętym kwiatostanem.

● Przedłużanie zbioru Czas zbioru warzyw można przedłużyć stosując nad zagonami różnego rodzaju osłony płaskie z folii perforowanej lub agrowłókniny, niskie tunele foliowe albo uprawiając warzywa w szklarniach lub tunelach foliowych.

● Szczypiorek na wiosnę Na początku miesiąca dzielimy karpy szczypiorku ogrodowego i czosnkowego oraz siedmiolatki. Nowe kępy najlepiej sadzić blisko ścieżki, dzięki czemu będziemy mieli do nich łatwy dostęp.

● Zwolnione grządki Po zbiorze warzyw grządki trzeba od razu uprawić. W przeciwnym razie szybko pokryją je chwasty, które wyczerpią składniki pokarmowe i wodę z gleby. Glebę odchwaszczamy, przekopujemy, nawozimy. Można też wysiewać ozime nawozy zielone, np. mieszankę żyta z wyką ozimą.

 

OCHRONA ROŚLIN

● Profilaktyka Systematycznie usuwamy opadłe, silnie porażone liście z sąsiedztwa drzew i krzewów owocowych oraz porażone resztki pozbiorcze warzyw. Ma to kolosalne znaczenie w ograniczaniu źródeł infekcji chorobami grzybowymi w tym i przyszłym sezonie wegetacyjnym.

Czym pryskać Zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.