Lasek brzozowy
Lasek brzozowy
Nie zaśmiecamy Ogrodu
Nie zaśmiecamy Ogrodu
Pogoda w Ryni
.
Działkowiec
Działkowiec

Porady Styczeń

STYCZEŃ 

OGÓLNE

W czasie odwilży

 Zimą zdarzają się okresy kilku-,kilkunastodniowych odwilży. Im dłużej utrzymuje się ocieplenie, tym gorzej dla roślin, które są okryte, np. chochołami. Pod okrywą temperatura rośnie, pobudzając rośliny do wzrostu. Nadejście ponownych mrozów grozi przemarznięciem takich roślin (nawet gatunków odpornych na mróz). Warto więc w czasie odwilży odkrywać rośliny.

 

Na trawniku

 Nie należy udeptywać śniegu na trawnikach. Najlepiej nie chodzić po tych samych śladach i nie wydeptywać ścieżek. Ubity śnieg tworzy lodową skorupę, pod którą brak jest powietrza. Dodatkowo warstwa taka dłużej topnieje wiosną. Wszystko to może skutkować obumieraniem trawy pod taką pokrywą.

 

Sól i lód

Śnieg ze ścieżek posypywanych solą nie powinien znaleźć się na rabatach i trawniku. Sól niekorzystnie wpływa na wzrost i rozwój roślin. Na działce najlepiej nie stosować soli. Można zastąpić ją gruboziarnistym piaskiem lub bezpiecznymi dla roślin preparatami odladzającymi

Czas na plany

Zimą mamy więcej czasu na zaplanowanie upraw w nowym sezonie. Nie zostawiajmy tego na wiosną. Warto zaplanować uprawy, zwłaszcza roślin jednorocznych oraz warzyw. Również w kwaterze sadowniczej można rozważyć dosadzenie krzewów i drzew owocowych (zwłaszcza, że w sprzedaży są drzewka słabo rosnące, które można sadzić nawet co 90 cm!). Jeśli planujemy założenie lub modernizację części ozdobnej najlepiej przygotować się do tego studiując ?działkowca? i książki ogrodnicze polecane dla działkowców.

 ROŚLINY OZDOBNE

Śniegołomy

Czasem jeden opad śniegu może spowodować duże straty wśród drzew i krzewów, zwłaszcza zimozielonych. Mokry, ciężki śnieg wyłamuje gałęzie i konary, czasem przewraca całe drzewa. Dlatego jeśli to możliwe już w czasie opadów śniegu warto go strząsać z zagrożonych roślin. Formy kolumnowe iglaków można wcześniej zabezpieczyć związując je delikatnie sznurkiem przez co unikniemy odchylania gałęzi pod wpływem ciężaru śniegu.

 

Podlewanie zimozielonych

W czasie odwilży trzeba je obficie podlać. Częstą przyczyną ich złego przezimowania jest susza fizjologiczna, a nie mróz.

  

W SADZIE

 Zimowe zabezpieczenia

 Sprawdzamy zimowe zabezpieczenia przed zającami i mrozem. Jeśli zauważymy uszkodzenia należy je niezwłocznie zasmarować i dodatkowo zabezpieczyć rośliny na wypadek ponownej wizyty nieproszonych gości. Ważne jest aby pień i nasada konarów były niedostępne dla gryzoni ? owijamy je słomą, włókniną lub kartonem. Rozwiązaniem są też środki odstraszające. Więcej informacji na ten temat w styczniowym ?działkowcu?.

 

 Bielenie

 Aby uniknąć ran zgorzelinowych, do których często dochodzi w styczniu i lutym ? warto pobielić pnie i nasady konarów drzew owocowych mlekiem wapiennym (wapno z dodatkiem farby emulsyjnej). Zabieg powinien być wykonany najpóźniej na początku stycznia.

 Cięcie dla niecierpliwych

 Zimą można zaplanować odmładzanie starych drzew owocowych. Cięcie odmładzające polega na silnym skróceniu konarów i gałęzi z jednoczesnym obniżeniem wysokości drzewa. Sposobów cięcia odmładzającego jest kilka i warto się z nimi zapoznać, gdyż tylko prawidłowo wykonane odmładzanie gwarantuje uzyskanie zamierzonego efektu.

 

 Ścinamy zrazy

 Przygotowanie zrazów do wiosennego szczepienia polega na ścięciu rocznych, zdrowych, silnych pędów i właściwym ich przechowaniu do kwietnia. Podpisane pęczki zrazów przechowujemy w temperaturze 2-4°C, umieszczone do 1/3 długości w wilgotnym piasku, trocinach lub torfie.

OCHRONA ROŚLIN

  Profilaktyka

 Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy w ten sposób źródła rozprzestrzeniania się wiosną zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

 Dokarmiamy ptaki

Ptaki należy dokarmiać mądrze czyli tak aby im nie szkodzić. Karmniki muszą być utrzymane w czystości, a dokarmianie rozpoczynamy po nastaniu mrozów i przerywamy podczas odwilży. Używamy pokarmów pełnowartościowych. Nigdy nie stosujemy odpadków kuchennych.