LOGO PZD
Pogoda w Ryni
Po kliknięciu w obrazek pełna prognoza pogody dla Ryni.
Do Dnia Dziecka zostało
Festyn zaczynamy od 10:00 Zapraszamy!2 czerwca 2018
10 days to go.
Na terenie Ogrodu
Na terenie Ogrodu

Pamiętaj o innych

Statystyki strony
Dzisiaj Dzisiaj 97
Wczoraj Wczoraj 115
Ten tydzień Ten tydzień 295
Miesiąc Miesiąc 2,280
Razem Razem 33,222
 
Solenizanci dziś
Działkowiec
Zachęcamy do lektury

Porady Lipiec

LIPIEC

 

OGÓLNE

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Wybieramy rośliny Szkółki i sklepy ogrodnicze kuszą bogactwem oryginalnych roślin. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie nadają się do posadzenia na działce, głównie ze względu na osiągane rozmiary i ekspansywność. Nie bez znaczenia są też ich wymagania glebowe oraz mrozoodporność. Najlepiej więc na zakupy udać się z wcześniej przygotowaną listą, na której znajdą się tylko rośliny, których potrzebujemy. Pomocny w wyborze najlepszych na działki roślin jest miesięcznik „działkowiec” – w lipcowym numerze prezentowane są m.in. najciekawsze gatunki krzewów kwitnących latem, rośliny iglaste na kobierce, rośliny wymagające kwaśnego podłoża lub te na słoneczne stanowisko.

● Dzielenie bylin Rozmnażamy przez podział byliny, które kwitły wiosną (skalnica Arendsa, zawciąg nadmorski, rogownica, żagwin, macierzanka, czyściec, barwinek, głodek, sukulenty – rojniki oraz kosaciec bródkowy). Rośliny dzielimy ostrożnie pamiętając aby każda powstała sadzonka miała 2–3 wierzchołki wzrostu i proporcjonalną do części nadziemnej ilość korzeni. Kosaćce – co najmniej trzyletnie rośliny – dzieli się 2–4 tygodnie po kwitnieniu. Do sadzenia wybiera się tylko młode, zdrowe i dorodne kłącza.

● Sadzimy cebulowe Sadzimy rośliny bulwiaste, które zakwitną jeszcze jesienią. Są to niektóre krokusy i zimowity. Jesienne krokusy sadzimy na głębokość 6–10 cm, zależnie od wielkości bulw. Bulwy zimowitów są duże, dlatego sadzimy je  na głębokość 15–20 cm.

● Kwiaty do suszenia W dni słoneczne i suche ścina się kwiaty przeznaczone do zasuszania (np. kocanki, suchlin, gomfrenę, zatrwian, szarłat, dmuszek). Najlepiej ścinać kwiaty na początku ich kwitnienia, wiązać w małe pęczki i zawieszać kwiatostanami w dół w ciemnym, przewiewnym i suchym miejscu.

● Cięcie po kwitnieniu Usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin. Poprawia to ich wygląd oraz korzystnie działa na wzrost. Czasem pobudza rośliny do ponownego kwitnienia (budleja, krzewuszka, lawenda).

● Tulipany Najpóźniej na początku lipca wykopujemy cebule tulipanów, przeglądamy i oczyszczamy. Dobrze wysuszone cebule powinny się łatwo rozdzielać (a nie odłamywać). Usuwamy cebule uszkodzone i z objawami chorób. Cebule sortujemy wg wielkości pamiętając, że te o obwodzie mniejszym niż 6 cm nie zakwitną. Cebule przechowujemy w suchym i przewiewnym pomieszczeniu.

● Odrosty Systematycznie usuwamy odrosty korzeniowe i dzikie pędy wybijające z podkładki drzew ozdobnych. Konkurują one z odmianą szlachetną o składniki pokarmowe i jeśli w porę ich nie usuniemy, mogą ją zagłuszyć.

 

W SADZIE

● Cięcie wiśni i czereśni Po zbiorach owoców, w czasie słonecznej i suchej pogody, tniemy drzewa wiśni i czereśni. Taki termin znacznie ogranicza możliwość zainfekowania ran grzybami wywołującymi choroby kory i drewna. Nie bez znaczenia jest zabezpieczanie ran po cięciu odpowiednimi pastami i stosowanie dobrej jakości narzędzi (polecamy odwiedzenie sklepu internetowego „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl i zapoznanie się z ofertą takich produktów). Więcej na temat cięcia można przeczytać w „Sztuce cięcia drzew i krzewów owocowych”, którą można zamówić pod tel. 22 101 34 34, cena tylko: 12,60 zł lub w sierpniowym wydaniu „działkowca”.

● Nawożenie Na początku miesiąca, w czasie intensywnego wzrost zawiązków, rozsypujemy drugą dawkę nawozów azotowych. Nie należy ich stosować później gdyż będzie to sprzyjało przemarznięciu roślin zimą, opóźni też wejście w owocowanie roślin młodych.

● Zadbajmy o truskawki W ciągu 2 tygodni od zakończenia zbioru owoców kosimy liście truskawek (co najmniej 2-letnich) na wysokości ok. 7 cm. Liście i ściółkę wygrabiamy i przeznaczmy na kompost. Usuwamy rozłogi i chwasty.

● Na malinach Po zbiorach owoców odmian tradycyjnych (owocujących latem) usuwamy ubiegłoroczne pędy, które już owocowały.

● Formowanie koron Kontynuujemy formowanie koron u młodych drzew. Wyłamujemy nadmiar tegorocznych pędów w górnej części przewodnika, pozostałe pędy odginamy do poziomu (stosując klamerki, wykałaczki, sznurki, ciężarki). Wycinamy odrosty korzeniowe.

Kupujemy Węgierkę Choć jest niezastąpiona na powidła, kompoty, dżemy, nalewki, do suszenia i mrożenia często rezygnowano z jej uprawy na działce z powodu podatności na groźną chorobę wirusową szarkę (ospowatość śliw). Jednak w sprzedaży są już odporne na nią odmiany! Warto się nimi zainteresować i już jesienią posadzić choćby jedno drzewo tej niezwykle cennej śliwy (zwłaszcza, że w większości są to odmiany nie wymagające zapylacza). Co warto wybrać i na jakiej podkładce – zainteresowanych odsyłamy do lipcowego wydania „działkowca”.

Podpieranie gałęzi Pod koniec miesiąca wzrost owoców jest bardzo intensywny przez co czasem konary nie wytrzymują obciążenia i łamią się (zwłaszcza u grusz i śliw). Aby temu zapobiec warto w połowie miesiąca podeprzeć gałęzie, na których jest bardzo dużo owoców.

 

W WARZYWNIKU

● Sadzenie i siew Na początku miesiąca możemy jeszcze wysiać fasolę szparagową i buraki ćwikłowe z przeznaczeniem do konserwowania (jeśli posiejemy je gęsto, nie urosną zbyt duże i będą odpowiednie do konserwowania). Siejemy sałatę i endywię. Przygotowujemy rozsadę kapusty pekińskiej. Zwalniane grządki można sukcesywnie obsiewać rzodkiewką, rzodkwią, rukolą i szpinakiem. Pod koniec miesiąca wysadzamy rozsady późnych warzyw kapustnych – kalafiorów i brokułów. Zwłaszcza te drugie warto posadzić na działce, bo są niezwykle wartościowe głównie ze względu na znaczne ilości związków przeciwnowotworowych. Jaką odmianę brokułu wybrać i jak pielęgnować te warzywa można przeczytać w lipcowym „działkowcu”.

● Pielęgnacja Warzywa podlewamy w miarę potrzeb, odchwaszczamy, a po ulewnych deszczach wzruszamy międzyrzędzia aby gleba nie zaskorupiła się. Uprawy pod osłonami wietrzymy, nawozimy, podlewamy i w razie konieczności cieniujemy.

● Smaczny rarytas W sprzedaży są grzybnie grzybów uprawnych, które z powodzeniem można uprawiać na działce. Poza bocznikiem, pieczarką, kanią, pierścieniakiem, na większą uwagę zasługują grzyby shiitake – cenione ze względu na wysokie walory kulinarne i właściwości lecznicze potwierdzone badaniami klinicznymi. Plonowanie shiitake trwa nawet 3–7 lat, a ich uprawa nie jest skomplikowana.

● Sadzonki z ziół Szybkim sposobem rozmnożenia ziół jest sadzonkowanie latem. Na sadzonki półzdrewniałe pobieramy mocne, zdrowe pędy, które tniemy na 3-węzłowe odcinki. O szczegółach sporządzania sadzonek lawendy, szałwii, melisy lub tymianku można przeczytać w lipcowym wydaniu „działkowca”.

 

OCHRONA ROŚLIN

● Zaraza na pomidorach Kontynuujemy zwalczanie zarazy ziemniaka na pomidorach, która szczególnie szybko rozwija się gdy jest dużo opadów i dość chłodno. Profilaktycznie można opryskiwać rośliny co 2 tygodnie odwarem ze skrzypu polnego lub łusek cebuli. Zalecane preparaty chemiczne to: Curzate M, Amistar, Signum, Timorex Gold. Silnie porażone owoce i liście należy usuwać.

● Czereśnie Na działkach nękane są przez nasionnicę trześniówkę powodującą robaczywienie owoców. Składa ona jaja do owoców przez cały czerwiec. Jest kilka sposobów jej ograniczania – od wyłapywania na żółte tablice lepowe, rozkładania pod drzewami gęstych siatek, zbierania wszystkich owoców z drzew i tym samym przerywania cyklu rozwojowego szkodnika, dbałość o ptaki – sprzymierzeńców w ograniczaniu nasionnicy, po zwalczanie chemiczne (Calypso, Mospilan). W lipcu larwy opuszczają już owoce, spadają na ziemię aby się w niej zagrzebać. Dlatego aby im to uniemożliwić warto wcześniej zebrać owoce z silnie porażonych drzew, a glebę pod drzewami przekopać.

Na winorośli Na liściach widać objawy mączniaka rzekomego – żółtobrązowe, tłuste plamy, na spodzie białawy nalot. Liście zasychają i opadają, a owoce brunatnieją i zamierają. Opadłe liście należy wygrabić i zniszczyć. Do zwalczanie chemicznego choroby poleca się Dithane NeoTec – pierwszy zabieg przed i po kwitnieniu, następny gdy jagody osiągną wielkość grochu.

Problemy z różami Różane krzewy są nam szczególnie bliskie dlatego aby uzyskać ich długą dekoracyjność powinniśmy stale oglądać je pod kątem występowania chorób i szkodników. A amatorów tych pięknych roślin jest wielu… Począwszy od mszyc i skoczka różanego, skończywszy na zamieraniu pędów, mączniaku, szarej pleśni i najczęściej występującej – czarnej plamistości. Jak przed nimi wszystkimi ochronić nasze ukochane krzewy? – odpowiedź można znaleźć w lipcowym „działkowcu”.

Czym pryskać Zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.